نقش یک طراحی زیبا و کاربر پسند روی سایت

این روزها به نظر می‌رسد که هرکسی در پی داشتن یک سایت است. روزبه‌روز دنیا وب شلوغ و شلوغ‌تر می‌شود و هزاران سایت روزانه اضافه می‌شوند، حتی همین حالا که این مقاله را می‌خوانید. به این ترتیب این که در جمعیت به این بزرگی خودی نشان دهید، روز به روز سخت و سخت‌تر می‌شود.
هر کسی این موضوع را نمی‌داند که چگونه باید طراحی سایتی داشته باشد تا در میان رقیبان خود برجسته دیده شود. این کار شرکت طراحی سایت مجرب و کار کشته‌ای است که سال‌های سال در این زمینه تجربه دارند

۱ـ تعادل را در وب سایت خود حفظ کنید

تعادل تماماً در ارتباط با این است که مطمئن شوید که طراحی شما در یک سمت جذاب‌تر و در سمت دیگری کسل کننده نیست. مانند تعادل وزن بدن انسان‌ها یا شکل‌های متقارن می‌باشد. به این ترتیب است که اسم این تعادل را “تعادل متقارن” گذاشته‌اند. اگر عوامل مهم و ضروری وب سایت به درستی در جای خود قرار بگیرند، طراحی متعادل‌تر خواهد شد. بهتر است وزن بصری طراحی سایت خود را از دیدگاه مختلفی زیر نظر داشته باشد مانند رنگ، اندازه، فضای خالی و غیره.

۲ـ طراحی سایت خود را با استفاده از شبکه‌ها، تقسیم بندی کنید

در راستای طراحی وب سایت کاربرپسند، مفهوم شبکه کاملاً به ایجاد تعادل باز می‌گردد. شبکه‌ها یک سری قوانینی عمودی و افقی هستند که به شما کمک می‌کنند تا طراحی تقسیم بندی شده‌ای داشته باشید. به ستون‌ها در این زمینه فکر کنید. ستون‌ها موجب افزایش خوانایی وب سایت، ساده‌تر خوانده شدن محتواها و جلب توجه بیشتر مخاطبین و کاربران می‌شود. فاصله گذاری و استفاده از قانون یک سوم (مانند قانون نسبت‌های طلایی) می‌تواند همه چیز را برای چشم‌های کاربران جذاب بسازد. به این ترتیب است که وب سایت کاربر پسند و جذابی خواهید داشت.

۳ـ دو یا سه رنگ پایه انتخاب کنید که با طراحی سایت کاربردی شما بیشترین تطابق را داشته باشد

شما نمی‌توانید رنگ‌های وب سایت خود را بر حسب تصادف و شانسی انتخاب کنید. برخی رنگ‌ها در کنار هم بیشتر به چشم می‌آیند و تطابق بیشتری دارند. تئوری رنگ‌ها و انواع ترکیبات رنگی مناسبی در اینترنت وجود دارد، از جمله ترکیب رنگ‌های کنتراستی یا تک رنگ‌ها، اما همه چیز به نیازهای وب سایت شما بستگی دارد.

باید دریابید که چه چیزی طراحی سایت شما را جذاب و زیبا می‌کند. سعی کنید برای سایت خود دو یا سه رنگ پایه انتخاب کنید و سپس از هاله‌ها و سایه‌های متنوع آن رنگ‌ها (یعنی انواع روشن‌تر و تیره‌تر) به کار ببرید تا پالت رنگی سایت خود را بسط دهید.

۴ـ سعی کنید که گرافیک‌های وب سایت شما با هم تناسب داشته باشند

وجود گرافیک‌های ضعیف قطعاً به طراحی سایت شما آسیب می زند. گرافیک‌ها پیام بصری سایتتان را بیشتر در معرض توجه قرار می‌دهند. شاید شما یک فتوشاپ کار و یا طراح بصری حرفه‌ای نباشید اما به این معنی نیست که نمی‌توانید از گرافیک‌ها استفاده کنید تا طراحی سایت کاربر پسندی داشته باشید. یادگیری مهارت‌های پایه ساخت گرافیک‌ها، استفاده از تصاویر استوک یا حتی کمک گرفتن از یک شرکت طراحی معتبر نتایج بسیار خوبی را برای شما به وجود می‌آورد.

۵ـ تایپوگرافی وب سایت خود را بهبود دهید

هنر نوشتن و متن‌ها می‌تواند موضوع بسیار مهمی در طراحی سایت‌ها باشد. تایپوگرافی در دنیا وب در مقایسه با تایپوگرافی در دنیای چاپ و انتشارات متفاوت است. بزرگ‌ترین تفاوت این است که کنترل ما روی ظاهر متن‌های موجود در وب سایت به دلیلی پویا بودن کاراکترها بسیار محدود است. عدم نمایش خوب و عالی و فونت‌ها در کامپیوتر یک شخص، استفاده کاربران از مرورگرهای مختلف و برنامه نویسی های گوناگون وب سایت‌ها و خیلی از موارد دیگر تایپوگرافی وب سایت را با مسائل متعددی رو به رو می‌کند.

در هر صورت باید تمام تلاش خود را بکنید تا تایپوگرافی در وب سایت شما تا جایی که امکان دارد زیبا باشد، به سادگی خوانده شود، در هر مرورگری به خوبی نمایان شود و غیره.

۶ـ با استفاده از فضای سفید و خالی، موجب برجسته دیدن شدن عوامل موجود در وب سایت خود شوید

فضای سفید یا فضای منفی می‌تواند موجب ایجاد فاصله‌ای بین عوامل موجود در طراحی سایت شود و به این ترتیب بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرند. به طور مثال، به متن‌هایی که هیچ فاصله‌ای بین آن‌ها وجود ندارد، دقت کنید. واقعاً برای خواندن سخت و کسل کننده به نظر می‌رسند، این طور نیست؟ برای اطمینان از قابلیت خوانی متن‌های یک وب سایت، باید فاصله میان پاراگراف‌ها رعایت شود.

ضای سفید طراحی شما را با کلاس تر و شیک‌تر نشان می‌دهد. قرار دادن عوامل مختلف پشت سر هم، بدون هیچ فاصله‌ای، می‌تواند به ضررتان تمام شود. طراحی تماماً در ارتباط با انتقال پیام به کاربران است. از این رو این پیام را با رعایت فاصله بین عوامل وب سایت خود، برای درک کاربران ساده بسازید.

ساخت و طراحی سایت کاربر پسند و استاندارد به عواملی فراتر از مواردی دارد که در این مقاله بیان شد، بستگی دارد. اما این‌ها مهم‌ترین ویژگی‌های یک وب سایت می‌باشند که با رعایت آن‌ها می‌توانید در میان رقیبان خود برجسته دیده شوید و نظر کاربران را به سمت خود جلب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *